Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe niewątpliwie ułatwiają nam życie, dodają pewności siebie i pozwalają na swobodę. Jednak istnieje kilka zasad użytkowania, których należy przestrzegać, by dobrze i bezpiecznie nam służyły.

Przede wszystkim bezwzględnie należy przestrzegać czasu użytkowania soczewek kontaktowych, a także odpowiednio o nie dbać. Wszystko to stanie się gwarancją zdrowia naszych oczu.

Przede wszystkim, zanim zajmiemy się jakąkolwiek czynnością wymagającą dotykania soczewek kontaktowych, należy umyć ręce, najlepiej nieperfumowanym mydłem w płynie, które trudniej ulega zanieczyszczeniu. Jeśli tego nie zrobimy, wszystko to, co mamy na rękach, łącznie z bakteriami i drobnoustrojami, zostanie przeniesione na soczewki i może spowodować infekcję oczu. Podrażnienie oczu mogą wywołać także resztki mydła znajdujące się na rękach i przeniesione na szkła kontaktowe. Dlatego też należy dokładnie spłukać mydło z rąk. Do wycierania rąk najlepiej jest używać ręcznika, który nie pozostawia pyłków, gdyż te mogłyby przylgnąć do soczewek.

Jeśli używamy soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku, po zdjęciu jej z oka, należy ją dokładnie wyczyścić i zdezynfekować. Czynność ta jest wymagana, gdyż obecne na soczewce drobnoustroje chorobotwórcze mogą wywołać powikłania, a białka, wapń i lipidy znajdujące się we łzach mogą odkładać się na powierzchni soczewek w postaci osadów. Osad ten może powodować dyskomfort podczas noszenia soczewek i zwiększać ryzyko infekcji.

Do pielęgnacji soczewek kontaktowych warto jest wybrać dobry płyn. Różnego rodzaju soczewki kontaktowe wymagają różnych płynów do pielęgnacji. Płyny wielofunkcyjne możemy stosować do czyszczenia, dezynfekowania i płukania soczewek.

Większość płynów można stosować praktycznie do wszystkiego rodzaju miękkich soczewek. Jednak w niektórych przypadkach płyn nie może być stosowany do czyszczenia określonego rodzaju soczewek kontaktowych, gdyż pewne składniki, z których został wykonany płyn, mogą źle oddziaływać na materiał, z którego została wykonana soczewka.

Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się ze specjalistą i przestrzeganie zaleceń zawartych w ulotce dołączonej do płynu.

reklama

KOBIETA

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl